میرزا غفور محمودیان قربانی اولین ترور سیاسی در دوره‌ی حکومت قاضی محمد - وب‌سایت خبری تحلیلی هاوری
×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

true

ویژه های خبری

true
    امروز  دوشنبه - ۵ مهر - ۱۴۰۰  
true
true
میرزا غفور محمودیان قربانی اولین ترور سیاسی در دوره‌ی حکومت قاضی محمد

در پیش پای حکومت قاضی محمد یکی از افراد سرشناس شهر قربانی شد.او میرزا غفور محمودیان بود؛و مخالف و رقیب قاضی محمد محسوب می‌شد.سه‌ ماه پیش از اعلام جمهوری،سرهنگ ستاد زنگنه‌ ،فرمانده‌ تیپ رضائیه‌ (ارومیه‌) به‌ وزارت کشور گزارش داد:

 طبق اطلاع رسیده‌ در مهاباد یک غائله‌ دودستگی شدیدی روی داده‌ است به‌ طوریکه‌ دو روز قبل عده‌ مخالفین قاضی محمد تحت سرپرستی غفور محمودیان و آقای (ناخوانا) وکیل دادگستری میتینگی داده‌ و عملیات قاضی محمد و اتباع او را تنفیذ کرده‌اند که‌ راجع به‌ سهمیه‌ قند و شکر مهاباد در این مدت و دو سال اختلافاتی از قاضی محمد و کسان او بعمل آمده‌ و باید به‌ مصائب آنان رسیدگی شود و هکذا در حزب کومله‌ نیز از اشخاص پول زیاد دریافت داشته‌اند به‌ آن حساب هم باید رسیدگی شود تا معلوم گردد قاضی محمد این پول‌ها را چه‌ کرده‌ است.ضمنا پس از اینکه‌ میتینگ مخالفین قاضی محمد تمام می‌شود موافقین او اقدام به‌ دادن میتینگ می‌نمایند ولی مخالفین بنای ممانعت گذارده‌ و آن‌ها را سنگ‌باران نموده‌ و مانع از میتینگ می‌شوند.موافقین ناچار به‌ خانه‌ قاضی محمد ملنجی شده‌ و درب خانه‌ او بین دو دسته‌ زد و خورد شروع چند تیر تفنگ هم تیراندازی می‌شود و بالاخره‌ با دخالت ملاهای کرد و شفاعت قرآن مجید این دو دسته‌ (متفرق) می‌شوند.قاضی محمد بعد از این اتفاق به‌ قریه‌ قم‌قلعه‌ منزل کریم آقا فرار و پناهنده‌ می‌شود.

حتی پیش از آن شایع بود غفور محمودیان حزب کمونیست تشکیل داده‌ و عده‌ای را دور خود جمع کرده‌ و روز به‌ روز بر تعداد آنان افزاوده‌ می‌شود.مردم می‌گفتند “آقای محمودیان احتمالا به‌ جای قاضی محمد امور منطقه‌ را به‌ دست خواهد گرفت و نماز علی اف هم موافقت کرده‌ و گویا او را برای عهده‌ دار شدن این امر خطیر تحت فشار قرار داده‌ بود.”

مردم در محافل خصوصی می‌گفتند که‌ محمودیان زیر بار علی اف نخواهد رفت،بالاخره‌ دو روز بعد از اعلام حکومت از طرف قاضی محمد…به‌ دستور نماز علی اف میرزا غفور به‌ اداره‌ شهربانی احضار می‌شود و چون او از این توطئه‌ خبر نداشت بی‌محابا با سعید حمه‌ قاله‌ رهسپار شهربانی اداره‌ کشیکچیان دولت ملی می‌شود.

ماموران حکومت قاضی محمد از وی می‌خواهند از کوچه‌های فرعی به‌ طرف شهربانی حرکت کند “او از جلو و آنها از عقب از کوچه‌ یهودیان می‌گذرند در جلوی منزل ده‌ نیسان زرگر یهودی از عقب با شلیک تفنگ مغزش را متلاشی می‌کنند…نماز علی‌اف با کشتن میرزا غفور هم می‌خواست سران عشایر را گوشمالی دهد و بر حذر دارد و هم شخصی که‌ به‌ پیشنهاد او وقعی نگذاشته‌ بود را از میان بردارد”.

true
true
true
true
  1. محمدامین رحمانی

    این اسطوره سازیها و داستانسرایی پدر بزرگها برای بچه ها و جوانان کرد باعث بدبختی مردم مظلوم کرد شده!قبل از انقلاب پدر ازقاضی محمد وملامصطفی بارزانی سوار بر اسب سفید عربی اش ویک تنه دربرابر لشکر زرهی وبعد فرارقهرمانانه برای ماموریتهای بعدی!!یک پا امریکا یک پا اسرائیل وامروز پسرش پرچم!اسرائیل را در اربیل برافراشته میدارد!دهان ما باز از داستان های خیانت به مردم کردباز.بعد از انقلاب جوانان کرد ذهنشان پر بود ازدروغهای شاخدار و از طرفی اسرائیل کلاشینکف های غنیمتی ازسربازان مصری را آورد کردستان و همه آمال جوانان شدکلاش!! درمرکزایران گفتند ای کلاشینکوف ها را عراق به کردها داده!! وبعد کینه و نفرت آتش جنگی هشت ساله را روشن کرد و دو دشمن بالقوه!اسرائیل بجان هم افتادند و!کردها این وسط بیشتر سوختند!! حتما حالا پدرها داستانهای دیگری برای بچه ها نقل میکنند تا آنان را مستعد دوباره جنگ ونابودی کنند وقصه ادامه دارد تا یکی از همان پدرها که سالها زیرعلم دموکرات و کومله آتش افروختند باشجاعت بگوید پسرم ما خسته خیانت!و بدبختی خلق کردیم! ما باعث شدیم دولت جرات نکند یک کارخانه اینجا بسازد! وقتی به شمال وچالوس سفر کردم دیدم کردستان ما که خیلی قشنگتر وبهتره چرا مردم نمییاند پولاشونا اونجا خرج کنند ویلا بسازند مثل شمال؟؟یک نفر تهرانی ویک تبریزی با وحشت گفتند اونجا کوموله سرمونا میبره!!! این دستاورد هفتادساله ایرانی ترین ایرانی و اولین موسسان حکومت ایرانی درسرزمین آریائی ها.

  2. ناشناس

    راه حل مسئله‌ی کورد از بارگاه اردلان می‌گذرد نه از منفذ قاضی محمد گرجی تبار یا هرکس دیگری که قبل از همه منکر اصل وجود مسئله‌ی کورد می‌شوند البته غیر از قاضی محمد و دکتر قاسملو آن‌هم بخاطر اینکه یا مثل قاضی اصلاً ریشه‌ی کوردی نداشتند و یا مثل قاسملو مادرش آشوری بود …!.

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

√ کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
√ آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


false