به بهانه روز زبان مادری - وب‌سایت خبری تحلیلی هاوری
×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

true

ویژه های خبری

true
    امروز  دوشنبه - ۵ مهر - ۱۴۰۰  
true
true
به بهانه روز زبان مادری

بعد از اظهار نظرهای چند روز گذشته برخی از عناصر به اصطلاح حقوق بشری وابسته به دمکرات و کومله در خصوص زبان مادری و مرثیه سرایی های دروغین در خصوص اینکه جمهوری اسلامی را به دلیل سیاست های زبانی زیر سوال برده و آن را ناقض حقوق بشر خواندند!!! ناخودآگاه به یاد صحبت های احسان نوری پاشا(از سران کرد مخالف حکومت ترکیه) در دیدار با عبدالرحمن قاسملو و غنی بلوریان از سران حزب دمکرات افتادم.
غنی بلوریان در کتاب خود(ئاله کوک /صفحه ۷۴ ) می نویسد:” قاسملو به او( احسان نوری پاشا) گفت: سرورم، این دوست من( غنی بلوریان) سرش به خاطر قیام درد می کند، امکان دارد او را نصیحتی کنی؟ احسان نوری رو به من(بلوریان) کرد و گفت: پسرم، تو را نصیحتی می کنم که بالاتر از هر نصیحتی است، اگر می خواهی کردها برای تو احترام قایل باشند و قدر تو را بدانند و راهنمایی هایت را عمل نمایند، هیچ وقت به کردی با آنها حرف نزن.
در واقع اظهارات آن روز نوری پاشا بیانگر واقعیتی تلخ است که تا به امروز نیز ادامه دارد و آن نگاه ابزاری سرکردگان و عناصر وابسته به دمکرات و کومله است به مسایل فرهنگی و تلاش آنان برای سوء استفاده از این بستر با هدف ایجاد اختلاف و تفرقه بین ملت ایران و اقوام مختلف با جمهوری اسلامی در راستای اهداف دشمنان ایران و ایرانی است. نظامی که برای ترویج و حفظ زبان کردی و زبان و ادبیات سایر اقوام کانال تلویزیونی راه اندازی کرده است، روزنامه و مجلات و کتاب به زبان مادری به چاپ رسانده است، کرسی زبان و ادبیات کردی در دانشگاه تاسیس کرده است، برنامه های تلویزیونی در کانال های سراسری برای پوشش و گویش اقوام تهیه کرده است، اجازه برگزاری مراسمات مردمی مختلف برای بزرگداشت زبان مادری داده است، اجازه تاسیس انجمن های مختلف برای فعالیت در ساخت زبان مادری داده است، اجازه تشکیل آموزشگاه ها را می دهد، بالاترین مقام آن با زبان مادری صحبت می کند و یادگیری آن را مورد تاکید قرار می دهد و … تا اینچنین مورد حمله ناجوانمردانه و وارونه جلوه دادن حقایق قرار گیرد.

true
true
true
true

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

√ کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
√ آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


false