برگی از تاریخ دمکرات /قسمت سوم - وب‌سایت خبری تحلیلی هاوری
×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

true

ویژه های خبری

true
    امروز  دوشنبه - ۵ مهر - ۱۴۰۰  
true
true
برگی از تاریخ دمکرات /قسمت سوم

در بهار سال ۱۳۲۲ مردم مهاباد در اعتراض به‌ نحوه‌ توزیع سهمیه‌ قند و شکر اجتماع کرده‌ و سپس به‌ این بهانه‌ به‌ شهربانی شهر،حمله‌ کرده‌ و پرسنل آن را به‌ قتل رساندند.

“شواهدی در دست است که‌ نشان می‌دهد کومله‌ ژ.ک این شورش را به‌ راه انداخت تا با بهره‌ گیری از نارضایتی مردم نسبت به‌ توزیع قند و شکر،آخرین نماد حضور اداری دولت ایران در منطقه‌ کرد نشین آذربایجان را از میان بردارد” اگر این حزب خواستار خودمختاری معتدل در چار چوب دولت ایران بود توزیع نامناسب قند و شکر نمی‌توانست دلیل کافی برای برانداختن آخرین نماد حضور اداری دولت با توسل به‌ خشونت باشد.اگر این حزب،چنانچه‌ بعدها ادعا شد،به‌ جنگ مسلحانه‌ اعتقادی نداشت و بهروزی کردها را از راه رشد فرهنگ جست و جو می‌کرد،قتل مامورین شهربانی به‌ چه‌ علتی صورت گرفت.

یکی از شاهدان ماجرا،به‌ نام دکتر قادر محمود زاده‌،نقل کرده‌ است:

“روزی در آن سال‌های پر آشوب و ناامن با مرحوم عزیز فرهادی در خیابان قدم می‌زدیم که‌ گفتند عزیز کرمانج در جلو شهرداری نطق می‌کند.از قرار گفته‌ مردم و واقعیت‌های موجود آقای عزیز کرمانج تحت تاثیر حسین فروهر می‌خواهد انقلاب کند و کشور را سوسیالیست نماید و مامورین شهربانی را که‌ یگانه‌ نماینده‌ بی مسمای دولت بودند از شهر خارج کنند.

این حسین فروهر یکی از اعضای موسس کومله‌ و خود مامور شهربانی بود.حمله‌ به‌ شهربانی تخادفی نبود و با توجه‌ به‌ حوادث بعدی می‌توان دست ارتش سرخ را در پشت آن دید.”

تصاویر اعدام شده‌ی قاضی‌ها در چوارچرای مهاباد

قادر محمود زاده‌ گزارش می‌دهد:

اولین جرقه ترور‌ در بهار سال ۱۳۲۲ در کوچه‌ای از خیابان پهلوی محله‌ کلیمی‌ها بن بست مهمانخانه‌ خسروی بر سر قاضی زاده‌ رئیس آمار نشست….

شب هنگام چند نفر مزدوران مسلح از دیوار خانه‌اش بالا رفتند و او را به‌ قتل رساندند….. از ما بهتران می‌گفتند این برای ترساندن سایرین مامورین دولتی به‌ دستور نماز علی اوف انجام گرفته‌ که‌ منطقه‌ را خالی کنند.

محمد مولودیان یکی از مهاجمان به‌ منزل قاضی زاده‌ بود.او بعدها در قوای نظامی قاضی محمد به‌ درجه‌ سرهنگی رسید و پس از فروپاشی جمهوری مهاباد به‌ همراه ملا مصطفی بارزانی به‌ شوروی رفت.نماز علی اوف،که‌ این تهاجم و قتل را طراحی کرده‌ بود،افسر اطلاعاتی ارتش سرخ و اهل باکو بود.

true
true
true
true

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

√ کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
√ آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


false